
W skrócie: dla dewelopera Niwa Łąkorz przygotowaliśmy komplet materiałów sprzedażowych dla inwestycji Nordic Duo w Łąkorzu: siedem fotorealistycznych wizualizacji w porach wieczornych, dwa warianty budynku garażowego do wyboru przez inwestora, montaż bryły na rzeczywistym zdjęciu z drona, dwie rysunkowe plansze zagospodarowania działki oraz interaktywną specyfikację techniczną w formacie HTML, którą deweloper może samodzielnie edytować i wydrukować do PDF.
O inwestycji Nordic Duo
Nordic Duo to dom w stylu nowoczesnej stodoły, zbudowany z dwóch przenikających się brył o stromych dwuspadowych dachach. Elewacje wykończono pionowym deskowaniem drewnianym, dach pokryto blachą na rąbek stojący Budmat Iron Click w kolorze grafitowym, a strefę wejścia zaakcentowano ścianą z kamienia naturalnego. Wielkoformatowe przeszklenia w szczytach otwierają wnętrze na ogród i pobliski las.
Działka o powierzchni 3 500 m² ma wydłużony, wąski kształt i graniczy z lasem, co narzuciło układ zagospodarowania: budynek mieszkalny i garaż przy wjeździe od strony drogi, dalej basen, a w najdalszej części strefa wypoczynku z murowanym kominkiem ogrodowym. Taki podział rozkłada funkcje wzdłuż działki i daje każdej z nich własną prywatność.
O deweloperze

Niwa Łąkorz Sp. z o.o. to deweloper realizujący kameralną zabudowę jednorodzinną w Łąkorzu, na Warmii i Mazurach, w otoczeniu jezior, pól i lasu. Firma odpowiada za całość przedsięwzięcia: dom, zagospodarowany i ogrodzony teren oraz kompletną specyfikację materiałową, przekazywane nabywcy jako jedna, gotowa oferta. Nordic Duo jest realizowane w standardzie 2026, opartym na rozwiązaniach energooszczędnych i przygotowaniu instalacji pod smart home.
Zakres realizacji
- Siedem wizualizacji zewnętrznych w rozdzielczości 4K, w tym ujęcia o zachodzie słońca, o zmierzchu i w świetle dziennym.
- Dwa warianty budynku garażowego, przygotowane jako materiał decyzyjny dla inwestora.
- Montaż bryły na rzeczywistym zdjęciu z drona, pokazujący inwestycję w faktycznym otoczeniu.
- Dwie rysunkowe plansze zagospodarowania działki w konwencji akwareli, dla dwóch wielkości działki.
- Interaktywna specyfikacja techniczna w HTML, edytowalna przez dewelopera bez znajomości kodu.
Ciekawostka: na etapie projektowym deweloper nie był zdecydowany co do formy budynku garażowego, więc przygotowaliśmy dwa warianty w tym samym kadrze i tym samym świetle. Dzięki temu porównanie było uczciwe: różniła się wyłącznie architektura, a nie pora dnia, kąt kamery czy sposób oświetlenia. Ocena wariantu na wizualizacji zajmuje kilka minut i nic nie kosztuje, zmiana decyzji po wybudowaniu garażu to koszt liczony w dziesiątkach tysięcy złotych.
Model 3D, czyli fundament całego zestawu
Cała inwestycja powstała jako jeden model 3D w Blenderze, modelowany z dokładnością do milimetra na podstawie dokumentacji: bryła domu, garaż, ogrodzenie z bramą panelową, żywopłot z tui, utwardzone dojazdy z kruszywa granitowego, basen i tarasy. Ten sam model obsłużył wszystkie siedem kadrów, oba warianty garażu, montaż na zdjęciu z drona i podkład pod plansze rysunkowe.
To jest kluczowa oszczędność w projektach deweloperskich. Koszt wchodzi w budowę modelu, a każde kolejne ujęcie, wariant materiałowy czy plansza marketingowa korzysta z tego, co już istnieje. Dlatego komplet materiałów wychodzi znacznie taniej niż suma pojedynczych zamówień składanych w odstępach kilku miesięcy.
Montaż na zdjęciu z drona
Wizualizacja w wyidealizowanej scenerii pokazuje architekturę, ale nie odpowiada na pytanie, które klient kupujący działkę zadaje jako pierwsze: jak to będzie wyglądało tutaj, w tym konkretnym miejscu. Dlatego bryłę osadziliśmy na rzeczywistym zdjęciu lotniczym terenu, z zachowaniem perspektywy, skali i kierunku cieni. Widać sąsiednią zabudowę, jeziora, układ pól i faktyczną odległość od drogi.
Rysunkowe plansze zagospodarowania
Obok fotorealizmu przygotowaliśmy plansze w zupełnie innej konwencji: rysunek odręczny z akwarelową kolorystyką na tle postarzanego papieru. Ta stylistyka świetnie sprawdza się w materiałach sprzedażowych, bo czyta się jako koncepcja, a nie obietnica konkretnego stanu. Powstały dwie wersje, dla działki 2 800 m² i 3 500 m², z zaznaczonymi strefami funkcjonalnymi i różą wiatrów.
Specyfikacja techniczna, którą deweloper edytuje sam
Standardowo specyfikacje techniczne krążą jako pliki PDF, a każda zmiana ceny, dostawcy czy zakresu oznacza powrót do grafika. Dla Niwy zrobiliśmy to inaczej: specyfikacja Nordic Duo to pojedynczy plik HTML, w którym deweloper klika w dowolny tekst i po prostu go poprawia. Może dodać pozycję, dodać całą kategorię, usunąć nieaktualny wpis, a potem wydrukować dokument albo zapisać go do PDF.
Działa to prosto: cała logika edycji jest zaszyta w pliku, więc nie ma serwera, konta ani logowania. Handlowiec otwiera dokument dwukrotnym kliknięciem, poprawia to, co się zmieniło, i zapisuje własną wersję na dysku. Dokument obejmuje sześć kategorii:
| Kategoria | Przykładowe pozycje |
|---|---|
| Konstrukcja i izolacja | ściany z bloczków Silka Xella, naturalny strop drewniany, pokrycie dachu Budmat Iron Click, styropian grafitowy λ 0,031 |
| Stolarka i przeszklenia | stolarka aluminiowa Aluprof, przeszklenia do 4,9 m, pakiety trzyszybowe ESG, okna dachowe Velux |
| Ogrzewanie i wentylacja | pompa ciepła Panasonic, rekuperator Flexit |
| Elektroinstalacja i smart home | przyłącze ładowarki 22 kW, okablowanie pod fotowoltaikę i monitoring, wyprowadzenia do sauny, balii i basenu |
| Gospodarka wodno-ściekowa | przydomowa oczyszczalnia, instalacja deszczowa z opcją retencji, studzienka do nawadniania ogrodu |
| Teren i zagospodarowanie | ogrodzenie z bramą panelową, żywopłot z tui Brabant, dojazd z kruszywa granitowego, przygotowany trawnik |
Efekt jest taki, że materiał sprzedażowy nie starzeje się między spotkaniami z klientami. Handlowiec otwiera plik, poprawia jedną pozycję i drukuje aktualną wersję, bez czekania na kogokolwiek.
Najczęstsze pytania
Czy można zobaczyć kilka wariantów tego samego budynku?
Tak i jest to jedna z najbardziej opłacalnych rzeczy, jakie można zamówić. Po zbudowaniu modelu kolejny wariant w tym samym kadrze kosztuje ułamek ceny pierwszego ujęcia, bo geometria otoczenia, oświetlenie i zieleń są już gotowe. W Nordic Duo w ten sposób powstały dwie wersje budynku garażowego.
Czym różni się montaż na zdjęciu z drona od zwykłej wizualizacji?
W klasycznej wizualizacji całe otoczenie jest budowane w 3D. W montażu tłem jest prawdziwa fotografia terenu, a my wpasowujemy w nią bryłę, dopasowując ogniskową, perspektywę, kierunek światła i cienie. Taki materiał jest bardzo przekonujący przy sprzedaży, bo klient rozpoznaje realne otoczenie.
Czy przygotowujecie też materiały inne niż wizualizacje?
Tak. Poza renderami robimy plansze zagospodarowania, rzuty marketingowe, animacje, spacery 3D i dokumenty sprzedażowe, w tym interaktywne specyfikacje w HTML, jak w tej realizacji. Dla dewelopera wygodniej jest mieć jednego wykonawcę całego zestawu, bo materiały są wtedy spójne wizualnie.
Czy specyfikację w HTML da się otworzyć na każdym komputerze?
Tak, to jeden plik otwierany w dowolnej przeglądarce, bez instalacji i bez konta. Edycja odbywa się przez kliknięcie w tekst, a wydruk lub zapis do PDF przez standardową funkcję drukowania w przeglądarce.
Planujesz inwestycję deweloperską?
Nordic Duo to przykład tego, jak wygląda komplet materiałów przygotowany z jednego modelu 3D. Więcej podobnych opracowań znajdziesz w naszych realizacjach, a jeśli myślisz o animacji inwestycji, przykłady zebraliśmy na kanale YouTube. Orientacyjne koszty pojedynczych ujęć i pakietów opisaliśmy w cenniku wizualizacji 3D, a najszybciej wycenimy projekt po krótkiej rozmowie, którą możesz umówić tutaj. Można też napisać na biuro@rooven.pl.
Autor
Martyna Postek, Rooven. Prowadzi projekty wizualizacji dla deweloperów i producentów, odpowiada za kontakt z klientem, zakres opracowań i harmonogramy realizacji. Kontakt: biuro@rooven.pl